Czy naprawdę złożenie wniosku o dotacje jest tak trudne?

Subwencje na fotowoltaikę to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy nie mają wystarczających środków na sfinansowanie takiej inwestycji. Systemy fotowoltaiczne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zmniejszyć koszty związane z produkcją i przechowywaniem energii, a także generują oszczędności w dłuższym okresie.

Czy warto więc ubiegać się o subwencje na fotowoltaikę?

Bez wątpienia. Wypełnienie i złożenie odpowiednich formularzy nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu i staranności. Warto wspomnieć, że można składać wnioski o dofinansowanie online, za pomocą odpowiednich e-formularzy. Takie podejście skraca czas i zmniejsza potrzebę osobistego pojawienia się w miejscu, które finansuje instalacje fotowoltaiczne.
Jak więc należy składać wniosek o dotacje na fotowoltaikę? Wnioski o dofinansowanie składa się online, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie internetowej odpowiedniej instytucji. Takie wsparcie oferują m.in. Wojewódzkie Fundusze Środowiska i Gospodarki Wodnej lub WFŚiGW. W niektórych przypadkach potrzebne jest utworzenie indywidualnego konta klienta i posiadanie adresu e-mail. Wnioski w formie papierowej są odrzucane.

Do kogo skierowane są te subwencje?

Subwencje na fotowoltaikę są dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Firmy często wybierają takie rozwiązania, aby zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dla domów jednorodzinnych jest to możliwość zmniejszenia zanieczyszczeń powstałych na skutek korzystania z pieców na węgiel czy drewno.

Jaka może być kwota dofinansowania?

Wielkość subwencji zależy od kilku elementów, w tym od typu programu czy rocznych dochodów jednego gospodarstwa domowego przeliczonych na dochód lokatora w ciągu jednego miesiąca. Subwencje są duże i mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dofinansowanie może być wykorzystane na zakup i instalację systemów, a także na wymianę systemów lub termomodernizację. Subwencje są bezzwrotne i mogą ułatwić spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach można skutecznie łączyć subwencje z różnych źródeł i różnych programów. Różne projekty mają różne okresy ważności i terminy składania wniosków.”