Depilacja laserowa a opalanie – czy jest dozwolone?

Sprawdź, czy decydując się na depilację laserową możesz opalać się przed zabiegiem lub tuż po nim.

Słońce przed depilacją

Przed zabiegiem depilacji laserowej zdecydowanie nie należy się opalać.
Światło lasera używanego podczas zabiegu niszczy melaninę znajdującą się w mieszkach włosowych. Melanina to barwnik, który występuje jednak także w skórze, a jej produkcja jest pobudzana pod wpływem słońca. Opalona skóra ma więc więcej melaniny. Podczas depilacji światło lasera działa na każdy rodzaj melaniny, może więc także zadziałać na tę znajdującą się w skórze, a nie tylko w mieszkach.

W efekcie może nie tylko dojść do poparzeń skóry, ale sam zabieg może być nieskuteczny. Laser nie zniszczy bowiem tylu mieszków włosowych, ile powinien. Jeśli więc zdarzyło Ci się opalić, przełóż zabieg o kilka tygodni. Podobnie po wizycie w salarium albo nawet po użyciu samoopalacza. Więcej o przygotowaniu się do zabiegu depilacji przeczytasz tutaj: https://epilira.com/.

Opalanie po zabiegu

Nawet jeśli pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii odstęp wynosi ponad cztery tygodnie, nie opalaj się. Po zabiegu depilacji Twoja skóra może być podrażniona.
Przez to po opalaniu może łatwiej dojść na niej do poparzeń, powstania stanów zapalnych czy podrażnień. To jednak skutki przejściowe. Po opalaniu po depilacji laserowej możesz jednak nabawić się przebarwień, które są groźniejsze w skutkach, bo trudniej jest się ich potem pozbyć.

Właśnie dlatego między sesjami depilacji należy chronić skórę przed słońcem.
Latem najlepiej pod ubraniem, ale także używając ochronnych kremów z filtrem SPF 50. Między zabiegami warto też dbać o dobrą kondycję skóry i zmniejszać ryzyko podrażnień. Dlatego ogranicz stosowanie peelingów, zainwestuj natomiast w silnie nawilżające balsamy i masła do ciała z dodatkiem łagodzących składników.

Stosuj też delikatne mydła lub żele, najlepiej z dodatkiem składników natłuszczających. Dokładne wskazówki, jak postępować po zabiegu, otrzymasz od swojego dermatologa lub kosmetyczki. Pamiętaj, żeby się do nich dokładnie stosować, dzięki czemu unikniesz wszelkich działań niepożądanych po zabiegu, a sama depilacja okaże się bardziej skuteczna.