Rynoskopia, czyli wziernikowanie nosa – jak wygląda badanie?

Ocena stanu naszego nosa nie zawsze jest dla lekarza łatwa. Czasami źródłem problemów, które nas trapią mogą być chorobowe zmiany, których nie da się dostrzec w trakcie zwykłego badania. Z pomocą przychodzi tu rynoskopia, czyli wziernikowanie nosa. Badanie takie stosuje się do tego, by ocenić stan wszystkich struktur anatomicznych nosa, dzięki czemu łatwo można wykryć wszelkie nieprawidłowości. Tego rodzaju badanie pozwala na precyzyjną ocenę stanu zdrowia nosa, jego śluzówek i zatok.

Na czym polega rynoskopia?

Rynoskopia jest stosunkowo prostym badaniem, które wymaga jednak od wykonującego ją lekarza nieco zręczności i odpowiedniego podejścia do pacjenta. W badaniu stosowany jest odpowiednio ukształtowany wziernik, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie wnętrza jamy nosowej. W zależności od tego, jaka jej część podlega badaniu, endoskop wprowadzany jest przez nozdrze lub za tylną częścią podniebienia miękkiego.

Kiedy należy wykonać rynoskopię nosa?

Badanie rynoskopowe ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce chorób związanych z jamą, nosową, czy przylegającymi do niej zatokami. Wykonuje się je, by ocenić stan wnętrza struktur w jamie nosowej. Badanie takie zalecane jest przy podejrzeniu zapalenia zatok. Pozwala ono również na postawienie precyzyjnej diagnozy, kiedy podejrzewane jest skrzywienie przegrody nosowej. W badaniu stwierdzić można również obecność polipów, czy innych zmian w obrębie jamy nosowej, jak na przykład różnego rodzaju uszkodzenia. Badanie pozwala również na pobranie próbek wydzieliny z jamy nosowej, czy ujścia zatok, czy pobranie wycinka śluzówki do dalszych badań. Rynoskopia jest konieczna, kiedy u pacjenta występuje silny, lub długotrwały ból w obrębie jamy nosowej, a także przy nawracającym zapaleniu zatok. Rynoskopię wykonuje się również podczas leczenia chrapania i przy podejrzeniu bezdechu sennego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że badanie tego rodzaju pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza i pobranie próbek z jamy nosowej, a więc jest ono bardzo precyzyjnym narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu można dotrzeć do źródła problemu.

Jak wygląda badanie?

Istnieją dwa rodzaje rodzaje rynoskopii: rynoskopia przednia i tylna. Oba badania polegają na wprowadzeniu do jamy nosowej bądź przewodu nosowego odpowiedniego wziernika. W przypadku rynoskopii przedniej lekarz wprowadza do przewodu nosowego (w którym znajduje się ujście większości zatok) krótki wziernik, który pozwala na jego rozszerzenie i dokładne obejrzenie wnętrza. W przypadku, gdy zachodzi konieczność zajrzenia do głębszych partii jamy nosowej używa się dłuższego wziernika. Rynoskopia tylna wykonywana jest z kolei nie przez przewód nosowy, ale przez jamę ustną. Lekarz wprowadza odpowiednio ukształtowany wziernik za tylną część podniebienia miękkiego. Badanie pozwala dokładne obejrzenie i ocenę stanu nozdrzy tylnych i jamy nosowo gardłowej.

Rynoskopia u dzieci

Badanie rynoskopowe nie jest ani bolesne, ani szczególnie nieprzyjemne. Wiele osób odczuwa jednak dyskomfort, zwłaszcza kiedy lekarz operuje dłuższym wziernikiem. W przypadku rynoskopii tylnej, u niektórych pacjentów występuje niemożliwy do opanowania odruch wymiotny. Stosuje się wtedy miejscowe znieczulenie gardła. Jak już wspomniano we wstępie, do wykonania rynoskopii konieczne jest odpowiednie podejście – zwłaszcza jeżeli wykonywana jest u najmłodszych pacjentów. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dobry laryngolog, posiadający duże doświadczenie, wykona badanie szybko i profesjonalnie. Warto skorzystać więc z pomocy specjalistów laryngologów z CM Promed w Krakowie. Fachowe podejście ważne jest zwłaszcza w przypadku badania przeprowadzanego u dzieci, ponieważ rynoskopia tylna u dzieci może być szczególnie trudna przez lęk i odruchy wymiotne najmłodszych. Badanie samo w sobie może być bardzo stresujące, dlatego ważne jest, by przeprowadzający je lekarz potrafił obchodzić się z małymi pacjentami, tak by nie dostarczać im dodatkowego strachu, a badanie przebiegało sprawnie.