Jak skuć tynk?

W wielu sytuacjach bardzo często wydaje nam się, że skucie tynku będzie najlepszym rozwiązaniem danego problemu. Często jednak może być ono oczywistym błędem i zbyt pochopnym posunięciem. Czasami warto więc zrezygnować ze skuwania tynku na rzecz prostszych i zarazem bardziej efektywnych zabiegów remontowych. Skuwanie tynku powinniśmy traktować więc wyłącznie jako ostateczność, a próby ratowania sytuacji rozpoczynać od mniej inwazyjnych działań.

Wybieranie odpowiednich rozwiązań

Mając do czynienia między innymi z niedbale położonym tynkiem, którego nierówności można zobaczyć już gołym okiem, mimo, że wydaje nam się, że jedynym ratunkiem, aby ściana prezentowała się estetycznie, jest jego skucie i położenie nowego, powstrzymajmy się przed tym pierwszym odruchem. Warto pamiętać, że niemal każdą ścianę można wyrównać w stosunkowo łatwy i szybki sposób. Jest to o tyle prostsze rozwiązanie, że szczególnie nierówno położony tynk zazwyczaj bardzo dobrze trzyma się danej ściany. Oznacza to, że jego odpowiednie skucie jest jeszcze trudniejsze niż gdyby ściana była gładsza. Wykorzystując nawet najwyższej jakości elektronarzędzia, skucie takiej ściany będzie wymagało sporo czasu oraz, przede wszystkim, wiele niepotrzebnego wysiłku. Lepiej jest zaś pozbyć się niechcianych nierówności, nakładając w tym celu gładź bądź też dodatkową warstwę tynku.

Miejscowe naprawy tynku

Jeśli jednak tynk przestaje się trzymać, jego skucie jest jak najbardziej uzasadnione. Aby więc przekonać się, czy tynk nadaje się do natychmiastowego skucia, czy też nie, wystarczy w tym celu jedynie delikatne opukać go, używając do tego najzwyklejszego młotka. Jeżeli dźwięk będzie głuchy i pusty, tynk w danym miejscu jest odspojony. W takim wypadku warto zadawać sobie sprawę z tego, że tynk ten pod wpływem zarówno własnego ciężaru, jak i jakiegokolwiek lżejszego uderzenia, może odpaść w każdej chwili. Sprawdzenie przyczepności tynku za pomocą młotka jest szczególnie istotne między innymi w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni co do tynku, znajdującego się na suficie. Jeśli odkryjemy, że tynk wydaje pusty dźwięk, należy się go jak najszybciej pozbyć, aby nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców danego domu lub też mieszkania. Nie zawsze trzeba go jednak usuwać z całej powierzchni ściany. W wielu przypadkach wystarczą jedynie miejscowe naprawy.

Działania ochronne

Zabierając się do skucia ściany w naszym domu, musimy odpowiednio zabezpieczyć całą powierzchnię pokoju, używając w tym celu specjalnej folii oraz taśm. Musimy pamiętać również o akcesoriach ochronnych, takich jak: okulary, rękawiczki oraz maska.
Po przeprowadzeniu tego zabiegu, należy pamiętać, że wyrzucenie tynku do kosza na śmieci jest niezgodne z prawem. W tym celu trzeba wcześniej zamówić odpowiedni kontener, do którego możemy wrzucić skuty przez nas gruz.