Prawidłowa dezynfekcja rąk – co warto o niej wiedzieć?

Nie tylko z powodu koronawirusa warto dbać o jak najlepszą higienę. Do niedawna płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni wymagany był w salonach kosmetycznych i fryzjerskich czy też placówkach medycznych. Obecnie stał się coraz bardziej powszechny – warto wiedzieć, jakie są prawidłowe zasady skutecznej dezynfekcji rąk.

Higiena to podstawa w walce z zarazkami

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia już na całym świecie. W związku z tym zaczyna brakować produktów takich jak rękawiczki jednorazowe, maseczki ochronne czy też płyn antybakteryjny do rąk. Są one szczególnie polecane w sezonie grypowym czy też podczas epidemii koronawirusa.Warto pamiętać, że prawidłowe mycie dłoni, a także dezynfekcja to podstawowe działania profilaktyczne, które mogą pozwolić nam uniknąć zakażenia nie tylko koronawirusem. Sprawdź, jak i czym należy ją wykonać prawidłowo.

Praktyczne wskazówki na temat użytkowania żeli dezynfekujących do rąk

1. Po pierwsze – myj, po drugie – dezynfekuj

Jeśli nie macie możliwości, aby umyć ręce, a korzystaliście m.in. z środka komunikacji miejskiej, poręczy, klamek itd., warto mieć przy sobie nieduży płyn do dezynfekcji rąk. Również pracownicy szpitali i innych placówek medycznych, urzędnicy mający kontakt z wieloma osobami, kierowcy itd., powinni sięgać po takie środki.

2. Żel antybakteryjny noś zawsze ze sobą

Płyn do dezynfekcji rąk można kupić o różnej pojemności – niewielką buteleczkę warto mieć zawsze przy sobie, np. w torbie lub w kieszeni. Często zdarzają się sytuacje, w których nie mamy dostępu do wody oraz mydła, np. w transporcie publicznym, na spacerze, w sklepie itd.

3. Kiedy i czym dezynfekować ręce?

Do skutecznej dezynfekcji dłoni stosuj preparaty zawierające co najmniej 60 proc. alkoholu – według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GUS). Odpowiedni płyn antybakteryjny do rąk można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy w aptekach i sklepach. Etanol w odpowiednim stężeniu zabija bakterie, wirusy i grzyby.

4. Nawilżaj dłonie regularnie

Stosując często płyn antybakteryjny do rąk, pamiętaj też, aby je nawilżać i natłuszczać kilka razy dziennie. Zwykle są to dość mocno wysuszające preparaty, mimo że można znaleźć też takie, które dbają o optymalny poziom nawilżenia. Z pewnością jednak użycie dodatkowo kremu nie zaszkodzi, a zapobiegnie pękaniu skóry. Zaniedbanie może prowadzić do przesuszenia i wywołać objawy podobne do egzemy. Krem do rąk również warto mieć zawsze przy sobie.