Rolety zewnętrzne – rodzaje

Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju rolety zewnętrzne. Nie powinno to jednak być dla nikogo – kolokwialnie pisząc – niespodzianką. Takie akcesoria są uniwersalne, ponieważ gwarantują zalety tak naprawdę przez cały rok kalendarzowy. Na przykład w lecie powodują, że może być realizowana błyskawiczna ochrona przed nadmiarem słońc. W zimie rolety zewnętrzne zapobiegają natomiast utracie ciepła z pomieszczenia… Jakie mamy rodzaje tych elementów? W jaki sposób takie akcesoria mogą być montowane?

Jakie rolety zewnętrzne możemy kupić?

Na rynku są do kupienia między innymi rolety naokienne. Jak inaczej są jeszcze określane tego typu elementy? Można spotkać się z zamiennymi terminami – takimi, jak rolety nakładane albo nadstawne. Produkty tego typu są bardzo uniwersalne. Chodzi nam w tym momencie o taki aspekt, że mogą być montowane nie tylko w przypadku nowego budownictwa, lecz uwzględniając również remont starszego domu lub mieszkania… Rolety naokienne zostały wyposażone w skrzynki z PVC. Pokrywa rewizyjna jest tutaj umieszczona od dołu albo od tyłu. Rolety tego typu są montowane we wnęce – razem z oknem.

Do wyboru są także rolety podtynkowe. Pamiętajcie, że elementy tego typu muszą być wybrane już w trakcie projektowania własnej nieruchomości. Pod tym względem nie są zatem tak uniwersalne, jak te wymienione powyżej. Rolety podtynkowe mają obudowę starannie wykonaną z aluminium. Pokrywa rewizyjna jest umieszczona – w tym przypadku – od dołu skrzynki rolety. Klienci, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie doceniają między innymi wyjątkowe walory wizualne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić też na rolety natynkowe – inna nazwa to elewacyjne. Można się na nie zdecydować w dowolnym momencie. Pasują zatem do starszego oraz nowszego budownictwa. Rolety elewacyjne mają aluminiową obudowę z pokrywą rewizyjną, która została ulokowana od przodu kasety.

Jakie są inne alternatywy w tym temacie? Nie brakuje osób, które z szerokiej oferty wybierają rolety zewnętrzne typu RKS, czyli nadprożowe. Obudowa elementów z tej grupy jest wykonana z ceramiki albo na przykład polistyrenu itp. Pokrywa rewizyjna została umieszczona od dołu skrzynki. Tutaj także mamy do czynienia z akcesoriami, które wymagają wcześniejszego zaprojektowania. Jakie są znaki rozpoznawcze takich elementów? To między innymi wyjątkowo dobra izolacja termiczna.

Jak zamontować rolety?

Powyżej mogliście poznać najpopularniejsze rolety zewnętrzne, które w tym momencie są dostępne na rynku. Jeśli chodzi o montaż, to wyróżniamy kilka sposobów na zrealizowanie tego zadania. Pamiętajcie, że możecie to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak – kolokwialnie pisząc – nie czujecie się na siłach, to lepiej powierzyć wykonanie tego zadania fachowcom. Posiadają oni nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale także niezbędne akcesoria.

Artykuł powstał ze współpracy z firmą systemysurma.pl