Jak dobrać okulary?

Wybór okularów to kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna – chcemy przecież lepiej widzieć. Odpowiednie oprawki, dopasowane do kształtu twarzy oraz stylu, jaki lubimy, będą ozdobą uzupełniającą nasz wygląd. Salony optyczne oferują dziś rozwiązania niebanalne, które pozwalają każdemu na wybór okularów dopasowanych do jego oczekiwań estetycznych. Szeroki wachlarz marek, a także kolorów oprawek stwarza problem, którym jest trudność w podjęciu decyzji, jaki konkretnie model będzie dla nas idealny.

Wada wzroku

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, to okresowe sprawdzenie wzroku. Od ostatniej wizyty u okulisty mogły zajść zmiany w naszych oczach, dlatego też konieczne jest skontrolowanie, czy aktualna moc okularów jest odpowiednia i wystarczająca. Dopiero po konsultacji możemy przystąpić do wyboru właściwych oprawek i szkieł.

Warto skupić się na szkłach. Możemy korzystać z propozycji typowych, czyli szklanych, a także tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Jak szacują optycy, dziś blisko 90% soczewek to wersje tzw. plastikowe, szklane są bowiem znacznie cięższe i mają coraz mniej zwolenników. Ważna jest także powłoka antyrefleksyjna, która sprawdzi się w przypadku kierowców oraz osób pracujących przy komputerze. Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do wersji z tą powłoką, zapewniając sobie komfort użytkowania nowych okularów. Pomocna będzie szybka gotówka, aby sfinansować różnicę pomiędzy podstawowym modelem soczewek a tym nowoczesnym, z warstwą AR.

Okulary dobierz do kształtu twarzy

Wybierając oprawki, powinniśmy rozpocząć od selekcji ich kształtu, odpowiadającego owalowi naszej twarzy. Testowanie różnych opcji pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie, najodpowiedniejsze pod kątem estetycznym. Niektóre osoby decydują się na okulary bezramkowe, czyli takie, które nie posiadają zewnętrznej oprawki, a jedynie szkła oraz zauszniki. To propozycja dla tych, którzy cenią minimalizm.

Wybór właściwego kształtu oprawek pozwala pójść krok dalej i zdecydować o materiale, z jakiego okulary będą wykonane oraz o ich kolorze. Należy pamiętać, iż okulary kupujemy na wiele lat. Warto zatem zainwestować więcej, korzystając choćby z opcji szybka gotówka, aby dobrać model komfortowy, ponadczasowy, pasujący do naszego wyglądu.

Kolor i marka

Kolejny etap zakupu okularów to wybór materiału, z jakiego będą zrobione oprawki, a także ich koloru. Metal, tworzywo sztuczne, czy drewno to najpopularniejsze surowce, wykorzystywane przez producentów. Dobrze jest sprawdzić rozwiązania nietuzinkowe, dopasowane do naszego indywidualnego stylu. Korzystając z możliwości, jakie daje szybka gotówka, warto skorzystać z wersji oprawek modnych, odważnych.

Kolor oprawek jest sprawą bardzo indywidualną. Powinien być dopasowany do koloru oczu, ale także włosów i cery. Osoba o jasnej karnacji i szczupłej budowie, nie będzie dobrze wyglądać w okularach z masywnymi, wyraźnymi oprawkami. Warto skorzystać z pomocy doradców w salonach optycznych bądź zaprosić na zakupy bliską osobę, aby obiektywnie ocenić, który kolor będzie pasował do nas najlepiej.

Wybór okularów jest sprawą skomplikowaną. Musimy wziąć pod uwagę wadę wzroku, nasze indywidualne upodobania estetyczne, a także komfort noszenia. Istotne jest, aby skorzystać z fachowej porady w zakresie wyboru właściwych oprawek, co pozwoli uczynić z elementu poprawiającego widzenie dodatek biżuteryjny, podkreślający naszą naturalną urodę.