Kurs na obrabiarki CNC – praktyczne i teoretyczne szkolenie CNC

Kurs na obrabiarki CNC to prosty sposób na zdobycie pracy w rozwijającej się branży i zwiększenie swoich zarobków. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznawani są z teoretycznymi informacjami dotyczącymi obrabiarek CNC, jak i przygotowywani są do pracy pod kątem praktycznym na nowoczesnych maszynach.

Operator CNC odpowiedzialny jest za nadzorowanie prawidłowego przebiegu procesu technologicznego oraz dbanie o poprawne działanie maszyn CNC. Niezbędną do tego wiedzę może uzyskać, zapisując się na kurs na obrabiarki CNC. Takie szkolenia podzielone są na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Każda z nich wyczerpuje temat i kompleksowo przygotowuje do samodzielnej pracy.

Kurs na obrabiarki CNC – część teoretyczna

Część teoretyczna kursu na obrabiarki CNC przygotuje do pracy z rysunkiem technicznym. Jako operator i programista CNC musisz dokładnie znać się na dokumentacji technicznej i poprawnie interpretować rysunek techniczny, który jest podstawą każdego projektu. Na kursie dowiesz się, czym jest kartezjański układ współrzędnych oraz poznasz różne sposoby określania punktów charakterystycznych konturów.

Dowiesz się, na czym polega technologia obróbki zarówno tokarką, jak i frezarką. Zostaniesz zapoznany z popularnymi narzędziami oraz ich geometrią. Na profesjonalnych symulatorach Sinumerik oraz Heidenhain iTNC 530 poćwiczysz programowanie ISO i pisanie programów w oparciu o dostarczone rysunki techniczne.

W końcu części teoretycznej nauczysz się różnych sposobów określania miejsca zerowego przedmiotu obrabianego. Dowiesz się, czym jest interpolacja liniowa i kołowa w przypadku obrabiarek CNC. Istotnym elementem w czasie szkolenia teoretycznego jest też nauka dodawania i edycji korektorów narzędziowych.

Kurs na obrabiarki CNC – część praktyczna

W części praktycznej kursu na obrabiarki CNC, uczestnicy poznają niezbędne zasady BHP oraz podstawowe zasady działania maszyn sterowanych numerycznie. Poznaje się różne panele sterujące, które można spotkać w profesjonalnych zakładzie produkcyjnym oraz tryby pracy obrabiarki (JOG, AUTO, MDI).

Część praktyczna kładzie mocny nacisk na zdobycie doświadczenia w obsłudze tokarek oraz frezarek CNC. Na uczestników kursu czekają zaawansowane centra obróbcze, m. in. Hyundai WIA 230LMA, DMG Mori EcoMill 600V.

Pod okiem wykładowców uczy się prawidłowego pomiaru narzędzi w sposób manualny, jak i automatyczny, poznaje się wyznaczanie punktów charakterystycznych detalu oraz dokonywanie pomiarów za pomocą sondy dotykowej, uczy łączenia dowolnych konturów, a także programowania procesów obróbki za pomocą G-kodów (ISO).

W pracy operatora CNC ważna jest znajomość różnych cykli obróbczych, umiejętność tworzenia i wykorzystywania podprogramów oraz ich wielokrotne wywoływanie.

Uczestnicy kursu rozwijają także zdolności programowania maszyn w oparciu o bardziej zaawansowane niż w części teoretycznej rysunki techniczne. Po zakończeniu 80-godzinnego szkolenia kursanci stają do egzaminu końcowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.