7 praktycznych porad – jak dobrać skarpety do garnituru?

Koszula dobrana, garnitur i buty kupione, ale co zrobić ze skarpetami? Ten – z pozoru błahy element garderoby – potrafi spędzać sen z powiek wielu mężczyznom, którzy nie wiedzą, jakimi zasadami kierować się, dobierając skarpetki do garnituru. Nie jest to bowiem łatwy wybór, szczególnie że modeli, wzorów i kolorów skarpet męskich jest bardzo dużo. Co więcej, w ostatnich latach przestały one być skrywanym elementem garderoby, a nawet stanowią pewnego rodzaju znak rozpoznawczy stylowego mężczyzny. Z pomocą przychodzą więc sprawdzone reguły i praktyczne porady, które pomagają uniknąć modowej wpadki.

1.Jakie skarpety do garnituru, czyli dopasować je do spodni czy butów?

W dobieraniu skarpet męskich do garnituru można kierować się klasycznymi zasadami, szczególnie gdy wybór elementów garderoby dotyczy stroju formalnego i ważnej, eleganckiej okazji. Podstawowa reguła dotyczy dopasowania koloru skarpet do spodni. Skarpety powinny mieć ten sam lub nieco ciemniejszy odcień. Choć to zachowawczy sposób komponowania ubioru, to jednak pozwala uniknąć wpadki i jednocześnie optycznie wydłuża nogi. Równie bezpieczne będzie dobranie koloru męskich skarpet do butów. Skarpetki męskie powinny być tak ciemne jak buty i jednocześnie, nie powinny kontrastować ze spodniami.

2.Uwaga na czarne skarpetki do garnituru

Komponując elegancką stylizację, trzeba jednak uważać na czarne skarpetki, które często niesłuszne traktowane są jako najbardziej uniwersalne. W praktyce sprawdzają się one tylko w połączeniu z czarnymi spodniami, czarnym garniturem lub smokingiem w tym kolorze.

3.Mniej formalnie, ale oryginalnie

Kolor skarpetek do garnituru nie musi być jednak dobrany wyłącznie do spodni lub butów. W stylu codziennym i półformalnym (smart casual), a nawet biznesowym można bowiem pozwolić sobie na dobór koloru skarpet np. do koszuli, marynarki, krawata, swetra, kamizelki czy poszetki. Ważne, by wzór (np. w romby, paski, kropki itd.) i kolor były ze sobą spójne i tworzyły zgrane połączenie kolorystyczne. Dzięki temu można uzyskać oryginalny i modny zestaw.

4.Skarpetki do garnituru – tych wzorów i kolorów lepiej unikać

Zastanawiając się, jak dobrać skarpety do garnituru, warto na wstępie odrzucić białe, jasnoszare, dzianinowe modele z logotypami czy ściągaczami. Do klasycznych garniturowych butów nie sprawdzą się też krótkie skarpetki, które lepiej zostawić do uprawiania sportu.

5.Odpowiednia długość skarpetek do garnituru

Bardzo ważne jest bowiem dobranie właściwej długości skarpetek do garnituru. Nosząc elegancki strój, nie można pozwolić sobie na odsłanianie łydek, dlatego skarpetki muszą być na tyle długie, by zakrywały nogi. Optymalna długość to ta sięgająca połowy łydki lub wyżej.

6.Skarpetki do sportowego garnituru

Szczególnie wiosną i latem pojawia się jednak pytanie, jakie skarpety zakładać do garniturów z cienkich tkanin i do odsłoniętych butów, takich jak: mokasyny czy espadryle. Zakładając taki zestaw, można zdecydować się na dwie opcje – włożenie obuwia na gołą stopę lub dobranie specjalnych, krótkich, tzw. niewidocznych skarpetek, które nie wystają z butów.

7.Czym charakteryzują się wysokiej jakości skarpety do garnituru?

Jak wiadomo, sprane skarpety nigdy nie zaprezentują się dobrze, a już szczególnie nie z garniturem. Powstaje zatem pytanie – jak je wybierać, by zawsze prezentowały się nienagannie? Skarpetki do garnituru, które będą dobrze się nosiły, zapewnią komfort i jednocześnie posłużą długo, powinny być wykonane z wytrzymałej dzianiny z bawełny, z domieszką włókien np. elastanu, poliamidu czy polipropylenu. Taki skład tkaniny sprawia, że skarpety zachowują swój kształt nawet po wielu praniach. Coraz częściej można także trafić na ekologiczne skarpetki bambusowe, które są niezwykle miękkie w dotyku, a także zapewniają przyjemne ciepło na co dzień. Jednocześnie przędza bawełniana dobrze odparowuje wilgoć, więc stopy nie pocą się nadmiernie.

Wysokiej jakości skarpet męskich do garnituru w różnych wzorach i kolorach warto szukać w sklepie internetowym Lancerto: https://www.lancerto.com/pl/akcesoria/skarpety.html.