Postępowanie w przypadku braku terminowej spłaty pożyczki

W przypadku braku spłaty pożyczki lub jednej z rat, w wyznaczonym w umowie terminie, pożyczkodawca ma prawo rozpocząć postępowanie windykacyjne. Gwarancja niezmiennego oprocentowania obowiązuje tylko i wyłącznie w sytuacji wywiązywania się z umowy przez pożyczkobiorcę.

Każdy klient instytucji działającej na rynku produktów finansowych jest poinformowany o postępowaniu wszczynanym w przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia. Niestety niewiele osób czyta dokładnie całą umowę, ryzykując w ten sposób utratę wiarygodności oraz wpis do rejestru dłużników.

Brak terminowej spłaty pożyczki – co oznacza?

Moneyman.pl informuje każdego z użytkowników o postępowaniu windykacyjnym w przypadku braku terminowej spłaty. Informację zawiera też umowa pożyczkowa, którą muszą zaakceptować obie strony. Procedura jest zabezpieczeniem pożyczkodawcy przed osobami wyłudzającymi finansowe wsparcie. Brak spłaty oznacza naliczenie maksymalnych odsetek, a także czynności przedsądowe. Ponieważ pożyczkodawca bierze na siebie wysokie ryzyko kredytowe, udzielając wsparcia osobom, które nie posiadają stałego zatrudnienia, musi mieć opracowane właściwe postępowanie w sytuacjach braku zwrotu pożyczki.

Nie oznacza to, że każda sprawa kończy się sądzie. Zawsze zalegająca ze spłatą osoba otrzymuje wygenerowaną przez system wiadomość, przypominającą o wykonaniu przelewu. W uzasadnionych przypadkach firmy stają po stronie klienta, pod warunkiem, że ten nie będzie unikał kontaktu.

Co zrobić gdy brakuje pieniędzy na spłatę pożyczki?

Jest wiele sytuacji losowych, na które pożyczkobiorca nie ma wpływu. Niekiedy oznaczają one kłopoty finansowe i brak środków koniecznych na spłatę zadłużenia. Dostawcy chwilówek mają ofertę, która przewiduje taką możliwość. Jeśli wiadomo, że pieniędzy nie starczy na spłatę długu, w bardzo łatwy sposób można przesunąć termin oddania należności. Wystarczy zalogować się na posiadane na platformie pożyczkodawcy konto i wybrać jedną z dostępnych opcji. W ten sposób zyskuje się dodatkowy czas na zebranie koniecznych funduszy. Jest to znacznie lepsze wyjście niż zwlekanie ze spłatą czy zaciągnięcie kolejnej pożyczki, aby oddać poprzedni dług.

Spłacanie jednego zadłużenia, zaciągając kolejne sprawia, że bardzo łatwo doprowadzić do braku płynności finansowej. W ten sposób można nie tylko znacznie osłabić rodzinny budżet, całkowicie pozbawiając go jakichkolwiek oszczędności, ale w przypadku firm ryzykować utratę dorobku całego życia zawodowego. Dlatego zawsze należy wnioskować o kwotę możliwą do spłaty, a w przypadku sytuacji losowych, korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które oferuje pożyczkodawca.