Rodzaje fajerwerków – co warto wiedzieć?

Nie wyobrażamy sobie Nowego  Roku bez fajerwerków. Te pięknie rozbłyskujące na nocnym niebie światełka, wszystkich cieszą i wprawiają nas w radosny nastrój. Coraz częściej pojawiają się także na różnych koncertach, weselach i uroczystościach rodzinnych. Potrafią nas zachwycić swoim pięknem, ale także przerazić, jeśli niewłaściwie z nich korzystamy. Dlatego osoby odpalające fajerwerki muszą posiadać chociaż elementarną wiedzę o nich.

Rodzaje fajerwerków – co warto wiedzieć?

Wyróżniamy następujące rodzaje fajerwerków:

  • Petardy – wyróżniamy petardy lontowe i na draskę, są one bardzo głośne. Wszystkie mają opóźniacze, które przy ich zapaleniu pozwalają osobom korzystającym z nich oddalić się na odpowiednią odległość.
  • Wulkany/ Fontanny – wykonane z kartony tuleje, wypełnione są środkami pirotechnicznymi. Podczas spalania powstaje efekt wulkanu o wysokości nawet kilku metrów. Sprawdź ciekawe propozycje na: https://fajerwerkilider.pl/pl/9-fontanny-wulkany
  • Wyrzutnie – mogą być proste i kątowe, zbudowane są z wielu małych rurek. Są one wielostrzałowe, wyrzutnie działają na zasadzie moździerzy.
  • Rakiety – wykonane są z tworzywa sztucznego lub plastiku, wypełnione są środkami pirotechnicznymi, składają się z silnika, stabilizatora i korpusu. Gdy rakieta wyjdzie na odpowiednią wysokość dochodzi do eksplozji z efektem wizualnym, świetlnym lub dźwiękowym lub wszystkimi naraz.
  • Rzymskie ognie – to podłużne tuby, które różnią się ilością strzałów ( od kilku do kilkunastu). To również fajerwerki wielostrzałowe, które odpalamy po kolei.

Środki ostrożności – zapamiętajmy!

Aby pokaz fajerwerków dobrze zakończył się, muszą być bezwzględnie przestrzegane wszystkie środki ostrożności, oto one:

  • Petardy – przy zapalaniu ich szybko oddalamy się na bezpieczną odległość. Jeżeli petarda nie wybuchnie, nie zbliżamy się do niej przez 10 minut, nie odpalamy ich ponownie. Petardy odpalamy zawsze na płaskiej powierzchni, najlepiej na ziemi.
  • Wulkany/ Fontanny – ustawiamy je na płaskim podłożu i solidnie zabezpieczamy, aby się nie przewróciły. Przy zapalaniu nie pochylamy się , odpalamy je z boku trzymając ogień na wyciągnięcie ręki.
  • Wyrzutnie – muszą być ustawione na płaskim podłożu, tak żeby się nie przewróciły. Wyrzutnie także odpalamy stojąc z boku, ogniem trzymanym na wyciągniecie dłoni, nigdy nie pochylamy się nad nimi.
  • Rakiety – stabilizator rakiety wkładamy do butelek lub specjalnych rurek. Nie przymocowujemy go na stałe, bo eksplozja będzie na ziemi, a nie w powietrzu.
  • Rzymskie ognie – nie wolno trzymać ich w dłoni, bo nagrzewają się oraz powodują duży odrzut przy wystrzale. Musimy zamocować je na stabilnym, nie kiwającym się przedmiocie. Nie pochylamy się nad nimi.

Jeżeli chcemy przygotować atrakcyjny pokaz fajerwerków, najpierw musimy poznać rodzaje fajerwerków oraz różne ważne informacje o nich.  Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim należy poznać środki ostrożności – w jaki sposób je zapalać, na jakim podłożu ustawić, czy wolno nam je trzymać w dłoni lub pochylić nad nimi ? Przy zachowaniu wszystkich zasad bezpiecznego korzystania z fajerwerków, będziemy mogli cieszyć się pięknym pokazem pirotechnicznym na nocnym niebie.