Dyfuzory powietrza i olejki eteryczne

Wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach zmienia się w zależności od aktualnej pory roku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotny jest to czynnik dla ludzkiego samopoczucia. Aby pomóc sobie nie tylko w okresie grzewczym, ale i przez cały rok, warto stosować dyfuzory powietrza – zwłaszcza te przeznaczone do aromaterapii!

Dlaczego prawidłowa wilgotność powietrza jest tak istotna?

W zależności od kalendarzowego miesiąca wilgotność w mieszkaniu ulega zmianom. Zazwyczaj zwracamy na to uwagę w sezonie grzewczym – przez ciągłe dogrzewanie pomieszczeń wysuszamy panujące w nim powietrze. Efektem tego może być gorsze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dobry nawilżacz powietrza w okresie jesienno-zimowym jest nieocenionym pomocnikiem – zwłaszcza jeśli często doświadczamy podrażnień gardła, odczuwamy bóle głowy lub mamy problemy z zaśnięciem. Warto pamiętać, że dla dobrego samopoczucia o odpowiednią wilgotność powinniśmy dbać nie tylko w sezonie grzewczym, lecz również przez cały rok. Oddychanie zbyt suchym powietrzem może prowadzić do wysuszania się śluzówki nosa oraz gardła. W przypadku alergików może dochodzić do częstszych reakcji alergicznych z tego względu, że w suchym powietrzu znajduje się więcej kurzu oraz drobnoustrojów.

Jaki nawilżacz wybrać?

Doskonały nawilżacz byłby zarazem wydajny i niedrogi, a do tego cichy i nieskomplikowany w obsłudze. Współcześnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego typu urządzeń. Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny proces parowania – jest to wyższa klasa tego rodzaju sprzętów, co również ma odzwierciedlenie w dość wysokich cenach. Na innej zasadzie działają nawilżacze parowe, która nawilżają powietrze, doprowadzając znajdującą się w nich wodę do wrzenia. Stanowią one najtańszy rodzaj nawilżaczy, choć jednocześnie są drogie w eksploatacji. Jeszcze innym typem tego typu urządzeń są ultradźwiękowe dyfuzory powietrza przeznaczone do stosowania razem z olejkami eterycznymi. To właśnie te ostatnie dla wielu osób wydają się najciekawszą opcją.

Ultradźwiękowe dyfuzory powietrza produkują zimną mgłę, która powstaje przez rozbicie cząsteczek wody ultradźwiękami. Jest to niezaprzeczalnie lider w kategorii głośności – urządzenie to pracuje na tyle cicho, że może być używane nawet nocą w sypialni. Cechą wyjątkową, którą charakteryzują się te nawilżacze powietrza, jest to, że mogą być z powodzeniem używane w aromaterapii. Wlane do środka olejki eteryczne ulegają rozbiciu, tak samo jak cząsteczki wody, przez co przyjemnie unoszą się w powietrzu. Należy przy tym zaznaczyć, że “wypuszczone” przez dyfuzor wciąż posiadają wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Jako narzędzie służące aromaterapii taki nawilżacz jest również o wiele bardziej wydajny, niż jakikolwiek kominek, ponieważ wystarczy wlać do niego zaledwie parę kropel olejku dla uzyskania naprawdę silnego efektu.