Nasturcja — uprawa, zbiór i zastosowanie

herbavis - herba (14).jpg

Kiedy mówimy o nasturcji, zwykle mamy na myśli nasturcję wielką. W rzeczywistości istnieje kilka innych odmian rośliny, które są rzadko uprawiane w Europie i dlatego nie są nam znane. Nasturcja to jadalny kwiat. Jednak to roślina pnąca potrafi znacznie więcej niż dostarczanie smacznych pąków.

Nasturcja — pochodzenie

W naszych ogrodach zadomowiła się nasturcja wielka, która pierwotnie pochodzi z Ameryki Południowej i dotarła do nas dopiero kilkaset lat temu.

W Ameryce Południowej nasturcja jest rośliną wieloletnią i nie zna zimna. Nigdy nie przyzwyczaiła się do naszych mroźnych zim, dlatego na naszych szerokościach geograficznych możemy ją uprawiać tylko w lecie. Jednak nasturcja jadalna szybko rośnie i produkuje dużo liści, kwiatów i nasion.

Pielęgnacja nasturcji

Po zasadzeniu we właściwym miejscu niewiele może się nie udać, a plony są prawie gwarantowane.

Roślina jest bardzo chętna do produkcji liści. Czasem nawet nieco nadgorliwa, co potem odbywa się kosztem kwiatów. Ponieważ kiedy roślina jest tak skupiona na wypuszczeniu liści, zapomina o tworzeniu kwiatów. Po prostu brakuje jej na to energii.

Aby tego uniknąć, nasturcję należy nawozić oszczędnie lub wcale, aby podaż składników odżywczych mnie była zbyt obfita.

Powody, dla których ogrodnicy kochają nasturcje

Nasturcja wygląda niesamowicie. Roślina kwitnie w najpiękniejszych kolorach — od jasnożółtego do jaskrawo pomarańczowego i jaskrawoczerwonego.

Posadzona przy ogrodzeniu nasturcja pięknie się pnie. Można to wykorzystać i stworzyć zieloną oazę prywatności za pomocą pnącza, które samo w sobie przyciąga wzrok.

Liście nasturcji nie przemakają, pozwalają wodzie spływać. Roślina szczególnie pięknie wygląda w porannej rosie. Krople wody osiadają na liściach jak małe, srebrzyste perły.

Nasturcja właściwości — jadalne kwiaty i liście

Smaczne kwiaty są tym, z czego słynie nasturcja. Kolorowe kwiaty coraz częściej pojawiają się w sałatkach, czy jako jadalna dekoracja ciast i tart, ale też wyglądają naprawdę wyjątkowo.

Jadalne są również liście, ale mogą być dosyć ostre. W smaku przypominają chrzan lub rzeżuchę. Ostry smak zawdzięczają tzw. glikozydom oleju musztardowego. Znaleźć je można również w rzodkiewce, czy gorczycy.

Młodsze, delikatniejsze liście zawierają mniej glikozydów oleju musztardowego. Są więc nieco łagodniejsze. Szczególnie dobrze smakują jako dodatek do sałatek lub past na bazie twarogu.