Sprężyny talerzowe do zastosowań krytycznych – co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego tak bardzo popularne są sprężyny talerzowe – i to w różnych branżach? Dzisiaj dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji na temat tych akcesoriów. Co można znaleźć w poniższym artykule? Na przykład newsy o głównych zaletach sprężyn talerzowych. Poznacie również sytuacje, kiedy te elementy są najczęściej wybierane przez specjalistów.

Jakie walory wykazują sprężyny talerzowe?

Czym są sprężyny talerzowe? To pierścienie stożkowe z dokładnie wyciętym otworem w środku. Takie akcesoria są poddawane pieczołowitej obróbce cieplnej. Fachowcy do produkcji tych elementów stosują między innymi stal sprężynową lub stal nierdzewną. Akcesoria tego typu – ze względu na swoją budowę – mogą być stosowane pojedynczo albo w postaci całego pakietu. Cechują się one między innymi bardzo dużą nośnością przy stosunkowo małym ugięciu sprężyny. Jakie inne walory warto tutaj zapamiętać sobie raz na zawsze? Sprężyny talerzowe to bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi rodzajami elementów z właśnie opisywanej grupy. Takie akcesoria to również wysoka trwałość zmęczeniowa. Projektanci maszyn zaznaczają, że łatwa do przewidzenia charakterystyka tych elementów pozwala osiągać najważniejsze cechy dotyczące konkretnych obciążeń. Opisując sprężyny talerzowe nie można nie wspomnieć o braku skłonności do odkształcania.

Zastosowanie sprężyn talerzowych

Gdzie są najczęściej wykorzystywane elementy tego konkretnego typu? Od razu trzeba zaznaczyć, że warto decydować się na sprężyny talerzowe DIN 2093. Dlaczego jednak warto wybierać elementy spełniające tego typu normę – ustanowioną przez szanowany na rynku polskim Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Pamiętajcie, że obecnie można kupować pierwsze z brzegu elementy. Kłopot jest taki, że nie mają one odpowiednich walorów. Szybko okazuje się, że inwestycja była kompletnie bezzasadna. Czy ma to sens? Jest też inna alternatywa. Sprężyny talerzowe spełniające normę DIN 2093 to natomiast między innymi gwarancja bardzo dobrego materiału. Takie akcesoria są solidne, wytrzymałe, bardzo uniwersalne. Ich powłoka jest fosfatyzowana. Podkładki talerzowe mogą mieć grubość wynoszącą od 0,2 do 10 mm. Takie sprężyny talerzowe można stosować pojedynczo, jak i całymi zestawami, które będą ułożone na sobie. Elementy tego typu są używane na przykład w systemach zawieszenia kotła w elektrowni, zaworach bezpieczeństwa, czy jako zabezpieczenie przed przeciążeniem rozdzielni transformatorowej itp.