Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że jakaś technologia budowy będzie wypierać tę murowaną. Dziś podejście do budownictwa nieco się zmieniło, dlatego coraz większym uznaniem cieszą się choćby domy szkieletowe, które wykonane są przede wszystkim z drewna. Dowiedz się na czym polega ten sposób budowy i jakie ma zalety?
Wiele osób marzy o własnym domu, który będzie spełniał ich indywidualne oczekiwania. Po kupnie działki, przychodzi czas na konsultacje z projektantem, dopracowywanie szczegółów i na wybór technologii. Alternatywą dla cegły czy betonu jest drewno i domy szkieletowe, które coraz liczniej tworzą krajobraz zarówno małych, jak i tych największych miast.
Domy szkieletowe – budowle całoroczne czy wakacyjne?
Może się wydawać, że domy szkieletowe nie nadają się do mieszkania całym rokiem i służą jedynie jako domy wakacyjne. Nic bardziej mylnego. Obecnie ta technologia jest już na tyle rozwinięta, że z powodzeniem możemy zdecydować się na całoroczny dom szkieletowy. Nie wiesz czym on się wyróżnia? Oto kilka cech tego typu obiektów:
- buduje się je szybko i względnie tanio, co jednak nie znaczy, że jakością odbiegają one od murowanych,
- ich konstrukcja jest lekka i wykonana z gotowych prefabrykatów,
- można je budować niezależnie od pory roku, nawet zimą,
- posiadają wysokie parametry termiczne,
- umożliwiają dowolne wykończenie ścian zewnętrznych – można je nawet otynktować lub wyłożyć płytkami klinkierowymi.
Te cechy znacząco wpływają na rosnącą popularność domów szkieletowych wśród właścicieli działek budowlanych. Jest to także związane z tym, że na rynku działa coraz więcej firm, jak np. www.altbud-domy.pl – specjalizujących się właśnie w tego typu budowlach mieszkalnych, zarówno jeśli chodzi o ich projekt, jak i o kompleksowe wykonanie.
Co jeszcze musisz wiedzieć o domach szkieletowe?
Budowa domu to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tym temacie. Mimo to, nie warto rezygnować z własnych marzeń i decydować się na przypadkowe mieszkanie w bloku. Zwłaszcza, że obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań budowlanych, które spełnią rozmaite oczekiwania. Jeśli chcemy bliżej poznać alternatywę dla tradycyjnego budownictwa, oto kilka dodatkowych informacji o domach szkieletowych.
- W przypadku tak lekkich konstrukcji warto pamiętać, że nie udźwigną one masywnych form dachowych, dlatego trzeba wybrać te lżejsze.
- Fundamenty domów szkieletowych mogą być wąskie. Nie ma także konieczności wspierania ich na szerokich ławach.
- Niezbędne może okazać się dodatkowe wyciszenie takiego domu ze względu na to, że niewielka masa nieco gorzej tłumi dźwięki.
- Znacznie łatwiejsze jest jednak położenie instalacji i jej ewentualne zmiany, nie trzeba bowiem kuć podłóg lub ścian. Instalacje montuje się pod ich poszyciem.