Lista dłużników. Jak sprawdzić siebie w KRD?

Nie zapłaciłeś rachunku za telefon, jesteś w tyle ze spłatą rat za kredyt, a w dodatku masz na sumieniu niezapłacony mandat za przewinienie? W takim razie bardzo prawdopodobne jest to, że trafiłeś na listę dłużników.

Każda osoba, którą interesuje pozabankowa pożyczka chwilówka przez Internet, musi mieć szczególnie na uwadze KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. To biuro informacji gospodarczej jest najstarszym działającym w Polsce rejestrem dłużników. Co warto o nim wiedzieć, zanim zaczniesz ubiegać się o pożyczkę?

KRD, czyli…

Zadaniem Krajowego Rejestru Długów jest przechowywanie, udostępnianie oraz gromadzenie danych, które dotyczą zadłużeń zarówno osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych, od małych i średnich przedsiębiorstw, po wielkie korporacje. Krótko mówiąc, każde twoje niespłacone zobowiązanie finansowe zostanie szczegółowo odnotowane w KRD. Jeśli będziesz ubiegał się o wsparcie finansowe w banku lub firmie pożyczkowej, to możesz być pewien, że instytucje te sprawdzą twoje aktualne zadłużenia oraz zdolność kredytową.

Jednak im więcej negatywnych opinii pojawi się na twój temat w sprawdzanych bazach, tym twoje szanse na wzięcie pożyczki maleją. Dlatego warto uprzedzić fakty i samemu sprawdzić swoją sytuację w KRD.

Zbadaj swoją sytuację

Aby sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Długów, należy wejść na oficjalną stronę biura i wypełnić formularz rejestracyjny, w którym podaje się swoje podstawowe dane, jak numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Wpisanie tych danych jest konieczne do przejścia całego procesu weryfikacji tożsamości. Kolejnym krokiem jest ustalenie hasła do profilu klienta. Na etapie tworzenia konta masz również możliwość kontaktu z konsultantem, który w razie problemów pomoże ci przejść weryfikację. Darmowy raport o sobie możesz uzyskać raz na 6 miesięcy. A żeby zapewnić sobie nieograniczony dostęp do wiedzy na swój temat w KRD, możesz skorzystać z płatnego konta. Pozwala ono monitorować, kiedy i jakie instytucje finansowe sprawdzają cię w KRD.

Konto to nie wszystko…

Założenie konta to jedno, a jego weryfikacja to drugie. Żeby potwierdzić autentyczność wprowadzonych danych osobowych, zostaniesz poproszony o zeskanowanie dowodu tożsamości. Dzięki temu w pełni aktywujesz konto i będziesz mieć dostęp do raportów KRD. Pamiętaj, że zakładając profil w serwisie, otrzymasz dostęp do listy zadłużeń, co może pomóc ci na bieżąco poprawiać swój wizerunek pożyczkobiorcy (jeśli spłacisz zadłużenie, które pozwoliło wpisać cię na listę dłużników). Wykorzystaj więc bazę KRD na swoją korzyść!