Dom szkieletowy czy dom z bali – którą z technologii wybrać?

Marzeniem wielu z nas jest dom z drewna zamiast tradycyjny budownictwa murowanego i jest ku temu wiele powodów. Domy drewniane – dom szkieletowy lub domy z bali drewnianych – charakteryzują się wytrzymałością równą murowanym budynkom, są bardzo ekologiczne oraz energooszczędne. Dodatkowo drewniana konstrukcja pozwala wprowadzić niezwykle klimatyczny, naturalny wygląd. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę należy wybrać technologię, w której zbudujemy nasz wymarzony dom z drewna. Każda z technologii budowy domów drewniany posiada swoje wady i zalety, dlatego też warto poznać ich możliwości i ograniczenia.

Dom szkieletowy – oszczędność i wyjątkowa trwałość

Dom szkieletowy w drugiej dekadzie XXI w. święci swoje tryumfy nie bez powodów. Jego ogromną zaletą jest możliwość postawienia go na mało stabilnym podłożu, a z elementów mokrych korzysta się wyłącznie podczas stawiania fundamentów. Z kolei cały suchy montaż konstrukcji możliwy jest nawet w  niesprzyjających warunkach pogodowych. Oznacza to możliwość jego postawienia zaledwie w  2-3 miesiące. Ponieważ domy prefabrykowane z drewna posiadają konstrukcje w wielu aspektach przygotowane w fabrykach, ekipa budowlana jedynie składa gotowe ściany. Dodatkowo zakłada też izolację termiczną oraz stolarkę drzwiową i okienną. Te gotowe półprodukty, jak i czas pracy ekipy przekładają się znacznie na mniejszy koszt całej realizacji. Pozwala to zaoszczędzić spore pieniądze, przy jednoczesnym uzyskaniu trwałego i solidnego budynku, który przy prawidłowej eksploatacji służy na lata. Dodatkowo dom szkieletowy wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W lecie zapewnia przyjemny chód, z kolei zimą znacznie zmniejsza koszty ogrzewania, ponieważ łatwo się nagrzewa i długo trzyma ciepło.

Dom prefabrykowany z drewna w perspektywie budowy jest znacznie tańszą inwestycją niż domy z bali drewnianych. Jednak ze względu na szybkość realizacji, wymaga on  jednorazowego nakładu gotówki, na co nie każdy może sobie pozwolić. Dodatkowo ze względu na fabryczne przygotowanie elementów cechuje je pewna powtarzalność konstrukcyjna. Z kolei samo drewno konstrukcyjne charakteryzuje się niższą jakością i wytrzymałością niż lite bale drewniane. Co więcej, jeśli zdecydujemy się wybudować dom szkieletowy na terenie podmokłym, dużym utrudnieniem może okazać się konieczność dotarcia w miejsce budowy maszyn budowlanych np. dźwigu.

Domy z bali drewnianych – niezwykła jakość i niepowtarzalna estetyka

W Polsce domy z bali drewnianych nie cieszą się taką popularnością, jak domy prefabrykowane z drewna. Niewątpliwie ma to związek z jego ceną. Postawienie konstrukcji z litych bali drewnianych wymagają sporych środków finansowych. Jednakże cena ma odbicie w trwałości i wytrzymałości na warunki atmosferyczne tych konstrukcji i niezwykle długim czasie ich użytkowania. Dodatkowo ze względu na naturalny i wyjątkowy charakter elewacji domu z bali nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów na jej wykańczane. Dom z bali drewnianych wykazuje nieco inne parametrami izolacyjności cieplnej niż dom prefabrykowane z drewna. Zmiany temperatur następują w nim wolniej niż w domu szkieletowym. Jednak odznacza się dużą pojemność cieplną. A zatem wolniej się nagrzewa, ale i przez długi czas utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Dom z bali nie wymaga też wielu prac wykończeniowych, dlatego można w nim zamieszkać niemal od razu.

Dom szkieletowy stawia się w niezwykle krótkim czasie przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Jednak, jeśli stawiamy na naprawdę solidną konstrukcję, jaką jest dom z bali drewnianych, będziemy musieli poczekać długo na jej ukończenie. Choć jedyną pracą mokrą będzie wylanie fundamentów to sam montaż masywnych litych bali drewnianych wymaga większych nakładów pracy. Ponadto w Polsce dalej jest stosunkowo mało ekip budowlanych, które specjalizują się w stawianiu domów z bali. To zaś dodatkowo zwiększa koszty wynajęcia takiej ekipy i wydłuża czas trwania całej realizacji. Co więcej, dodatkowe trudności mogą pojawić z przeszłą konserwacją bali drewnianych, a także z montażem instalacji, jej rozbudową i modernizacją.