Domowe sposoby na walkę z trądzikiem u Twojego dziecka

Trądzik młodzieńczy to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych i huśtawki hormonów. Najczęściej występuje u młodzieży w wieku od 12 do 20 lat. Nieleczony może prowadzić do blizn i przebarwień. Jak pomóc dziecku domowymi metodami?

Zmiana trybu życia i diety

Nie wolno lekceważyć trądziku u dziecka. Przy pierwszych objawach można zastosować domowe sposoby. Jeżeli nie pomogą, konieczna będzie wizyta u lekarza i kosmetyczki. Dobrze dobrana dieta zminimalizuje ryzyko wystąpienia wyprysków. Konieczne jest wyeliminowanie fast foodów, ostrych przypraw, soli i wysoko przetworzonej żywności. Należy również ograniczyć cukier i czekoladę. Dieta powinna być bogata w witaminę A, B2, B6, D i cynk. Zalecane jest spożywanie większej ilości warzyw zielonych i produktów bogatych w błonnik. Ważne jest picie około 2,5 l płynów dziennie. Zbyt mała ich ilość może sprzyjać powstawaniu trądziku. Nie mogą to być napoje gazowane, czy kawa. Zmian trądzikowych nie należy poddawać działaniu promieni słonecznych, dlatego dziecko powinno ograniczać ekspozycję na słońce. Zalecany jest aktywny tryb życia i unikanie stresów. Nastolatka należy uświadomić, że nie wolno samodzielnie wyciskać pryszczy, ani ich drapać.

Właściwa pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej odgrywa bardzo ważną rolę zarówno, gdy pojawią się pierwsze wypryski, jak też w czasie kuracji medycznej i po zabiegach przeprowadzonych w salonie kosmetycznym. Konieczna jest regularne dbanie o skórę. Należy ją systematycznie oczyszczać i nawilżać. – Można stosować naturalne olejki o działaniu antybakteryjnym i kremy z retinolem, regulujące pracę gruczołów łojowych – jak twierdzą specjaliści z Salon CeCe. Zawarta w nich witamina A regeneruje skórę. Naturalne mydło do oczyszczania twarzy i dermokosmetyki pomogą przy lekkim trądziku. Kwas azelainowy zmniejsza ilość wyprysków. Jeżeli pojawiają się stany zapalne, konieczna jest wizyta u lekarza i stosowanie antybiotyków. Wybierając kosmetyki, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie zawierały one alkoholu, który wysusza skórę. Wskazane jest stosowanie toników zwężających pory i płynów do oczyszczania twarzy. Objawy można złagodzić domowymi maseczkami z drożdży lub mąki ziemniaczanej. Na regulację produkcji łoju poleca się stosowanie maseczki z ziołami, takimi jak: łopian, chmiel, ślaz, czy skrzyp. Jeżeli domowa pielęgnacja nie przynosi efektów, warto przemyśleć zabieg kawitacji, czy peeling enzymatyczny w salonie kosmetycznym.

Domowe sposoby na walkę z trądzikiem u dziecka są niezmiernie przydatne, gdyż zapobiegają stanom zapalnym i nowym wykwitom. Jeżeli jednak nie przynoszą efektów, należy udać się z dzieckiem do lekarza i salonu kosmetycznego.