Systemy ociepleń budynków – rodzaje

The process of gluing blue polystyrene to wall outdoors

Ocieplanie budynku to spora inwestycja – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. Decyzja powinna być dobrze przemyślana, bowiem wybrane rozwiązanie ma służyć na lata. Jak więc zdecydować, która metoda jest najbardziej odpowiednia?

Systemy ociepleń, które najczęściej są wybierane to te z wykorzystaniem styropianu lub wełny mineralnej. Czym się charakteryzują?

Styropian, czyli faworyt wśród materiałów do ocieplania budynków

Ocieplanie budynków za pomocą styropianu jest od lat stosowaną metodą, która nie traci na popularności. Wykorzystanie tego materiału ma sporo zalet, wśród których wyróżnić można m.in. łatwość wykonania (co przekłada się również na krótszy okres trwania prac remontowych i mniejsze opłaty za usługi fachowców), wieloletnią trwałość oraz uniwersalne zastosowanie – styropian nadaje się zarówno do termorenowacji nowych budynków, jak i tych starszych. Te cechy tylko potwierdzają, że popularność systemów ocieplania budynków opartych na styropianie nie jest bezzasadna i – co ważne – nadal wyróżnia się wysoką jakością.

Ocieplanie budynku styropianem – jak wpływa na komfort mieszkania?

Ciepło w domu to zdecydowanie coś, czego nie powinno zabraknąć. Niestety wiele budynków – przez to, że nie przeszły odpowiedniej termorenowacji – nie zachęca do zamieszkania w nim. Ocieplenie elewacji za pomocą styropianu niesie z sobą nie tylko poprawę jakości życia lokatorów, ale również realnie wpływa na kondycję ścian, zapewnia bezpieczne warunki mieszkalne oraz poprawia ogólną estetykę budynku. Wśród zalet ocieplenia budynku styropianem można wymienić m.in.:

– oszczędność na kosztach ogrzewania,
– zwiększenie odporności ścian na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (mogą na to wpłynąć m.in. tynki maszynowe, które wyróżniają się sporą trwałością),
– możliwość modyfikowania termorenowacji (wielokrotnego docieplania styropianem),
– zmniejszenie ryzyka rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów na ścianach budynku (niwelowanie rozwoju pleśni i grzybów),
– poprawę mikroklimatu wewnątrz mieszkania,
– poprawę estetyki zewnętrznej części budynku (tynki strukturalne pełnią funkcję ozdobną).

A co z ocieplaniem wełną mineralną?

Zastosowanie wełny mineralnej jako podstawy termorenowacji budynku również posiada wiele zalet. Choć zwykle wiąże się to z nieco wyższymi kosztami niż w przypadku ocieplania budynku styropianem, fanów wykorzystywania tego systemu nie brakuje. Jako warstwę zewnętrzną zwykle stosuje się tynk polikrzemianowy, silikonowy lub mineralny. Wśród głównych zalet ocieplania budynków wełną mineralną wymienić można paroprzepuszczalność oraz ochronę przed pożarem. Materiał ten jest niepalny, a użycie go wpływa na swobodny obieg wilgoci. Sporym plusem jest również izolacja akustyczna, dzięki której do mieszkań przy ruchliwej ulicy nie dochodzą rozpraszające dźwięki.

Wybór konkretnego systemu ocieplania budynków to indywidualna kwestia. Zarówno wykorzystanie styropianu, jak i wełny mineralnej znacznie podnosi komfort życia.