Co to jest CICA? Poznaj moc wąkrotki azjatyckiej w kosmetykach do włosów

Centella Asiatica – w skrócie CICA, a po polsku wąkrotka azjatycka – to roślina lecznicza pochodząca z medycyny chińskiej, który robi obecnie furorę w świecie kosmetyków. Przywędrował do nas z Azji i ma liczne właściwości odżywcze. Łagodzi stany zapalne, dlatego jest częstym składnikiem kremów odbudowujących barierę hydrolipidową. CICA może być też składową kosmetyków do włosów i do skóry głowy. Jak działają kosmetyki z wąkrotką azjatycką na włosy i skalp?

Działanie kosmetyków z wąkrotką azjatycką do włosów

CICA zawiera związki (flawanoidy, kwasy, olejki eteryczne. triterpenoidy), które łagodzą stany zapalne skóry głowy i likwidują drobnoustroje. Ma wiele właściwości leczniczych, w tym przeciwzapalne, antybakteryjne i gojące. Wąkrotka azjatycka jest również bogata w witaminy, minerały i aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i włosów.

Składniki w niej zawarte pobudzają mikrokrążenie we krwi, dzięki czemu inne substancje odżywcze łatwiej docierają do cebulek. Dzięki temu włosy stają się zdrowsze i mocniejsze, a skóra głowy ukojona. Wąkrotka azjatycka może przynieść wiele korzyści dla włosów i skóry głowy, w tym:

  • redukcję utraty włosów,
  • pobudzenie wzrostu włosów,
  • nawilżenie skóry głowy,
  • zwalczanie łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, przesuszania skalpu,
  • ukojenie stanu zapalnego skóry głowy,
  • nadanie włosom blasku i zdrowego wyglądu.

Kosmetyki do włosów z wąkrotką azjatycką

Jeśli zastanawiasz, się jakich kosmetyków do pielęgnacji włosów używać, by poprawić stan włosów, rozejrzyj się za produktami, które mają w nazwie CICA. Oznacza to, że mają wąkrotkę w składzie. Na przykład kosmetyki do pielęgnacji włosów ekstremalnie zniszczonych, z łupieżem, nadmiernie wypadających zawierają ten składnik. Wąkrotka azjatycka może być stosowana na włosy i skórę głowy w różnych postaciach. Możesz kupić na przykład szampon z ekstraktem z tej rośliny.

Dostępne są również wcierki i płukanki, które są polecane przede wszystkim do włosów osłabionych i nadmiernie wypadających. Centella Asiatica  jest też coraz częściej stosowanym składnikiem w produktach przeciwłupieżowych. Balsam odbudowujący do włosów CICA, który błyskawicznie regeneruje mocno zniszczone włosy to kolejny przykład kosmetyku z tym superskładnikiem. Jak go stosować? Na trzy sposoby.

Balsam odbudowujący włosy CICA – zastosowanie na trzy sposoby

Kosmetyki do włosów z zawartością wąkrotki azjatyckiej możesz stosować na przykład w postaci balsamu, który nakłada się na pasma na całej ich długości – jako maskę przed umyciem włosów. Treściwą odżywkę możesz też aplikować po umyciu włosów, przed ich wysuszeniem, nakładając na długość włosów i susząc je suszarką. Ostatni, trzeci sposób, polega na nakładaniu balsamu CICA na włosy suche, jako końcowy etap stylizacji. Produkt scala końcówki i zabezpiecza je przed rozdwajaniem, a dodatkowo ułatwia układanie włosów.

Jeśli masz problemy z włosami lub skórą głowy, warto wypróbować wąkrotkę azjatycką we wcierkach. Jest to naturalny i bezpieczny sposób na poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Może go stosować każdy, bez względu na rodzaj włosów. Jedyne na co trzeba uważać, to delikatne właściwości alergizujące Centelli. To w pełni naturalny składnik i jak każda roślina może uczulać.