Czym są korony ceramiczne?

Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowymi, naturalnymi zębami tak długo, jak to możliwe. Niestety na drodze mogą pojawić się pewne przeszkody, które skutecznie nam to utrudnią. Jedną z takich przeszkód jest próchnica — groźna choroba zębów, z którą do czynienia miało większość Polaków. Prócz tego nasze zęby są narażone na wybicie czy złamanie — szczególnie wtedy, gdy uprawiamy sporty ekstremalne. Na szczęście utrata zęba nie wiąże się z bezzębiem już do końca życia — wystarczy zdecydować się na korony ceramiczne, które stanowią świetne wypełnienie pojedynczych ubytków.

Czym są korony ceramiczne?

Korony ceramiczne to rozwiązanie zaliczające się do rozwiązań z zakresu protetyki stomatologicznej. Ich cechą charakterystyczną jest materiał, z którego zostały wykonane — jest to porcelana stomatologiczna, która jest wytrzymała i doskonała pod względem estetycznym. Aktualnie korony ceramiczne są najlepszym sposobem na zrekonstruowanie zęba.

Korony pełnoceramiczne — kiedy są zalecane?

Korony pełnoceramiczne są zalecane w kilku przypadkach. Przede wszystkim stosuje się je jako uzupełnienie pojedynczych zębów — wówczas koronę protetyczną nakłada się na odpowiednio opracowany naturalny ząb pacjenta, bądź też na implant zębowy. W sytuacji, gdy korona protetyczna jest nakładana na ząb pacjenta — dotyczy to sytuacji, w których ząb został mocno uszkodzony, jednak w dalszym ciągu kwalifikuje się on do odbudowy protetycznej.

W przypadku zastosowania korony i implantu — w ten sposób rekonstruowane są ubytki całkowite, czyli takie, gdzie zębodół jest pusty i nie znajduje się w nim nawet korzeń zęba. Wówczas w miejsce korzenia wszczepiany jest implant zębowy, na który następnie nakłada się odpowiednio dopasowaną koronę. W ten sposób udaje się zrekonstruować ubytek zębowy w stopniu bardzo zbliżonym do naturalnego.

Korony pełnoceramiczne mogą być stosowane także przy mostach protetycznych — w ten sposób podejmuje się rekonstrukcję jednego lub kilku zębów.

Alternatywy dla koron pełnoceramicznych

Mimo swoich zalet, pacjenci nie zawsze chcą skorzystać z koron pełnoceramicznych — co wynika z ich stosunkowo wysokiej ceny. Rekomendowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji są korony porcelanowe z metalową podbudową — czyli korony, które pod warstwą porcelany mają część metalową. Ich wygląd i trwałość również są na zadowalającym poziomie, jednak ich cena z reguły jest niższa.

Opcjonalnie pacjent może zdecydować się na koronę wykonaną z kompozytu. Zaletą koron kompozytowych jest ich atrakcyjna cena — spośród wymienionych trzech rodzajów koron te są najtańsze. Niska cena wynika z charakterystyki materiału wykorzystanego do produkcji tego rodzaju korony — kompozyt jest mało odporny na przebarwienia, ma mniejszą trwałość, a dodatkowo nie oferuje tak dobrego efektu estetycznego.

Pacjent, który szuka tymczasowego wypełnienia — na przykład na czas oczekiwania na zabieg implantacji — może także rozważyć skorzystanie z mostu adhezyjnego. Ich mocowanie odbywa się poprzez przyklejenie ich do zębów sąsiadujących.