Google Pay vs Apple Pay – wady i zalety obu metod płacenia w Sieci

Płatności mobilne Google Pay i Apple Pay to rozwiązania stosunkowo nowe – w Polsce można z nich korzystać odpowiednio od 2016 r. (wtedy jeszcze pod nazwą Android Pay) oraz od połowy 2019 r. Dziś przedstawiamy, jakie są ich najważniejsze zalety i wady.

Google Pay i Apple Pay – najważniejsze informacje

Google Pay i Apple Pay są systemami płatności mobilnych działającymi na bardzo podobnej zasadzie. Główna różnica między nimi polega na tym, że pierwszy z nich jest przeznaczony dla użytkowników Androida, drugi zaś powstał z myślą o posiadaczach urządzeń wyposażonych w iOS.

Aby zacząć korzystać z systemu, należy pobrać aplikację, założyć konto oraz przypisać do niego kartę płatniczą. Czasem konieczna jest jeszcze dodatkowa weryfikacja. Potem można już używać Apple Pay lub Google Pay do szybkich płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu oraz jako wygodnego portfela elektronicznego do płatności w Sieci.

Google Pay i Apple Pay – plusy

Z wyborem płatności mobilnych Google Pay lub Apple Pay wiąże się sporo korzyści, np.:

  • Nie musisz nosić ze sobą portfela z gotówką lub kartami płatniczymi – wystarczy, że będziesz mieć pod ręką telefon,
  • Zapłacisz w każdym terminalu POS, który umożliwia płatności zbliżeniowe kartą, a także w większości sklepów internetowych, m.in. w tych obsługiwanych przez operatora https://www.przelewy24.pl/
  • Możesz dodać do swojego konta wiele kart płatniczych (debetowych i kredytowych) oraz popularne karty lojalnościowe,
  • Transakcjom są przypisywane jednorazowe numery identyfikacyjne, dzięki czemu Twoje dane nie są w ogóle udostępniane sprzedającemu.

Google Pay i Apple Pay – minusy

Płacenie z Google lub Apple ma pewne wady, są to jednak nie tyle wady samych systemów płatności, ile ograniczenia wykorzystywanych przy tym urządzeń mobilnych. Przede wszystkim telefon musi być wyposażony w moduł NFC – wprawdzie funkcja ta występuje w smartfonach coraz powszechniej, ale wciąż są to przeważnie te droższe modele.

Poza tym nie zapłacisz telefonem, jeśli akurat rozładuje Ci się bateria albo gdy nie będziesz miał dostępu do Internetu – czy to za pośrednictwem Wi-Fi, czy też komórkowej transmisji danych. Karta płatnicza lub gotówka ma w tym zakresie niewątpliwą przewagę nad płatnościami mobilnymi.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci i przeczytaj o innych nowoczesnych metodach płatności.