Skuteczne sposoby na czyszczenie wentylacji

W szybach wentylacyjnych z czasem gromadzi się kurz oraz wiele innych zabrudzeń. Ze względu na higienę, bezpieczeństwo pożarowe, a także dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach trzeba regularnie je usuwać. Jak przeprowadza się taką procedurę? Opisujemy skuteczne sposoby na czyszczenie wentylacji!

Czyszczenie wentylacji – dlaczego warto?

Regularne czyszczenie wentylacji jest istotne nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W kanałach gromadzi się kurz i brud, a także panują w nich warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych mikrobów: grzybów, bakterii i alergenów.

Zanieczyszczona wentylacja nie działa prawidłowo i przyczynia się do znacznego obniżenia jakości powietrza w pomieszczeniach. Ma to negatywny wpływ na samopoczucie, koncentrację oraz wydajność osób przebywających w budynku. W skrajnych przypadkach może też odbić się na ich zdrowiu.

Przy tym warto pamiętać, że pomijanie czyszczenia wentylacji zwiększa ryzyko pożaru (w wyniku tarcia o siebie różnych cząsteczek). Do tego podnosi koszty utrzymania budynku, ponieważ niesprawna instalacja zaburza działanie urządzeń HVAC, co prowadzi do zużywania zdecydowanie większej ilości energii elektrycznej.

Najrozsądniej jest korzystać ze wsparcia profesjonalistów zajmujących się czyszczeniem wentylacji. Zespół ekspertów posiada odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie, a także dysponuje specjalistycznym sprzętem. Szybko, skutecznie i bezpiecznie usunie brud, a przy okazji wykona inspekcję stanu instalacji.

Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia instalacji wentylacyjnych jest szczotkowanie mechaniczne „na sucho”. Wykorzystuje się do niego specjalistyczne urządzenia z giętkimi wałkami, ze szczotkami o odpowiednio dostosowanych wymiarach, kształtach i rodzaju włosia.

Przed rozpoczęciem prac fachowcy muszą się do nich przygotować i wykonać inspekcję instalacji. Przy tym często wykorzystywane są specjalne zdalnie sterowane roboty z kamerami. Przy tworzeniu planu czyszczenia określa się m.in. punkty dostępu do wentylacji, miejsca montażu klap rewizyjnych czy położenie otworów wymagających zasklepienia.

Procedura polega na przesuwaniu szczotek w głąb kanału, celem przepchnięcia zanieczyszczeń w kierunku urządzenia do ich odciągania (wyposażonego w specjalne filtry). Ważną rolę odgrywają przy tym tzw. balony zaporowe, które zapobiegają wydostaniu się zabrudzeń.

Niekiedy do czyszczenia wykorzystuje się też sprężone powietrze, ale jest to raczej mało wydajna metoda. Maszyny muszą mieć ogromną moc, przez co zużywają dużo energii elektrycznej. Zaletą tego rozwiązania jest jednak szybkość czyszczenia, dlatego może być zasadna w przypadku mniejszych instalacji.

Zdarza się, że wykonuje się też tzw. odkurzanie kanałów, ale jest to trudne ze względu na kłopot z dostaniem się do wnętrza przewodów. Jest jednak polecana w przypadku kanałów o dużych średnicach – konieczna jest wtedy duża klapa rewizyjna, umożliwiająca wejście do środka.

Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro

W niektórych przypadkach instalacja wentylacyjna musi zostać wyczyszczona „na mokro”, czyli z użyciem specjalnych detergentów. Metoda ta jest zalecana w sytuacji, gdy w przewodach gromadzą się zanieczyszczenia przemysłowe czy tłuste osady. W takich warunkach opisane wcześniej sposoby nie są skuteczne.

Do czyszczenia stosowane są wprowadzane pod wysokim ciśnieniem roztwory odpowiednio dobranych środków chemicznych albo para wodna. Proces pozwala dokładnie usunąć nawet uporczywy brud, ale wymaga jeszcze uważniejszego przygotowania. Dużym problemem mogą być wycieki – konieczne jest zabezpieczenie wszystkich otworów.

Zdarza się, że po czyszczeniu „na mokro” zalecana jest także dezynfekcja przewodów wentylacyjnych. Po mechanicznym usunięciu zabrudzeń przeprowadza się inspekcję mikrobiologiczną. Po wykonaniu badań eksperci podejmują decyzję w sprawie tego, czy konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków do dezynfekcji, czy wystarczy ozonowanie.

Więcej informacji na temat tego, jak prawidłowo czyścić wentylację znajdziesz w artykule: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/.