Program Czyste Powietrze. Na jakie urządzenia można uzyskać dotację? W jakiej wysokości?

3D illustration

Smog to duży problem nie tylko dużych miast, ale także okolic i mniejszych miejscowości. Stare, nieefektywne piece generują duże ilości spalin i związków szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego powstają ogólnopolskie programy, które oferują spore dofinansowania do zakupu takich urządzeń jak pompy ciepła, kotły gazowe czy kotły pelletowe!

Kocioł gazowy, pelletowy czy pompa ciepła to urządzenia, które świetnie zastępują przestarzałe węglowe piece zasypowe, a na dodatek są w dużej mierze (lub całkowicie – jak w przypadku kotła gazowego czy pompy ciepła) bezobsługowe oraz przyjazne środowisku. Z uwagi na to, że ich zakup i wymiana wiążą się z kosztami państwo oraz samorządy oferują spore dofinansowania.

Program Czyste Powietrze

W ramach programu Czyste Powietrze od września 2018 roku do końca stycznia 2022 roku zostało podpisanych prawie 314 tysięcy umów z łącznie wypłaconym dofinansowaniem w wysokości blisko 2,4 miliarda złotych! Wśród najczęściej wnioskowanych źródeł ciepła są kondensacyjne kotły gazowe (44,05%), powietrzne pompy ciepła (14,18%) i kotły na biomasę (19,98%).

Ile można uzyskać dofinansowania na kocioł i pompę ciepła?

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku w ramach programu nie można uzyskać dofinansowania do zakupu pieca węglowego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył natomiast 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła. Dotacje przyznawane są także na kotły gazowe i kotły na pellet.

W ubiegłym roku w programie rozróżniono wysokość przyznawanych dotacji na dwie kategorie. Pierwszą grupę stanowiły osoby, których dochód roczny nie przekraczał 100 tys. zł (dla nich przewidziano dotację podstawową w wysokości do 30 tys. Zł). Druga część skierowana była do osób o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym (i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Te osoby mogły otrzymać dotację w wysokości do 37 tys. złotych.

W 2022 roku zaszła w tym zakresie zmiana, która objęła jeszcze mniej zamożnych, a mianowicie tych, których miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł (i 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych). Te osoby będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych! Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Kocioł pelletowy, kondensacyjny czy pompa ciepła?

Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym urządzeniem jest z pewnością pompa ciepła. Do ogrzewania domu i c.w.u. wykorzystuje ona darmową energię z powietrza. Wygodnym, bezobsługowym urządzeniem jest także kondensacyjny kocioł gazowy, który dzięki najnowszej technologii potrafi odzyskiwać ciepło ze spalin, a co za tym idzie – osiągać sprawność powyżej 100 procent! Kocioł pelletowy może stanowić dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Profesjonalne firmy na rynku świadczące usługi w zakresie montażu instalacji centralnego ogrzewania służą pomocą nie tylko w wyborze, ale także projekcie i uruchomieniu instalacji. Przy wyborze warto skorzystać z usług profesjonalistów. Więcej informacji znajdziesz na https://www.defro.pl/ .