Drzwi z litego drewna czy ze sklejki?

moric.pl moric (13) .jpg

Wybór pięknych drzwi do mieszkania nie jest łatwy. Asortyment jest ogromny, co sprawia, że można spędzić wiele godzin na szukaniu czegoś idealnego. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, z jakiego materiału mają być wykonane skrzydła drzwi – drewna czy sklejki. Co będzie lepsze? Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Zupełnie inny materiał

Drzwi klasyczne wykonane z litego drewna i sklejki lub płyty wiórowej w okleinie nie różnią się na pierwszy rzut oka. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z drewnem, mogą w ogóle nie zauważyć pomiędzy nimi różnicy nawet przy bliższym przyjrzeniu się im. W rzeczywistości jednak trzeba mieć świadomość, że mowa o dwóch zupełnie różnych materiałach. Drewno jest ciężkie, dość trudne w konserwacji, a szlachetne gatunki są także drogie. Sklejka jest zdecydowanie łatwiej dostępna, więc jest wykorzystywana do produkcji wielu różnych modeli drzwi klasycznych. Jest też lekka, więc bez obaw można montować drzwi ze sklejki w cienkich ścianach z karton-gipsu. Takie drzwi podobnie jak drewniane nie będą lubiły wilgoci, choć do ich pielęgnacji nie potrzeba stosować specjalistycznych środków.

Mniejsza trwałość

Pomimo podobnego wyglądu drzwi klasyczne mogą mieć zupełnie różne cechy w zależności od tego, z jakiego materiału je wykonano. Drzwi z litego drewna są zdecydowanie trwalsze. O ile w pomieszczeniu będzie utrzymywana odpowiednia temperatura i wilgotność, to drewno może przez długie lata prezentować się bardzo elegancko. Drzwi ze sklejki czy płyty wiórowe zdecydowanie szybciej mogą wyglądać na nadszarpnięte zębem czasu. Przykładowo na skutek podwyższonej wilgoci powietrza brzegi okleiny mogą odklejać się i ukazywać nieestetyczne wnętrze skrzydła. Takie drzwi nie będą się nadawały do naprawy.Dobrze jest zastanowić się, czy niższa trwałość jest wadą takich drzwi. O ile nie zależy Ci na tym, by nie zmieniać wystroju mieszkania przez długie lata i liczysz się z tym, że za kilka lub kilkanaście lat będziesz musiał przeprowadzić generalny remont, to z pewnością drzwi o mniejszej trwałości będą dla Ciebie odpowiednie. Jeśli zależy Ci, by przez lata dodatkowo nie inwestować w wystrój, wybierz drzwi z drewna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie drzwi klasyczne.