Poznaj zalety budownictwa szkieletowego

W odróżnieniu od technologii murowanej, konstrukcja domu szkieletowego bazuje na wykorzystaniu drewnianych belek i desek o różnej wielkości, wspieranych legarami oraz spojonych gwoździami. Połączone w ten sposób elementy formują szkielet, który jest następnie przymocowywany do fundamentów przy użyciu stalowych kotew.

Czym wyróżnia się budownictwo szkieletowe?

Pionowe słupy konstrukcji, które od dołu są przytwierdzone do fundamentu, a od góry przyłączone do stropu, rozstawia się w odległości od 30 do 60 cm, budując w ten sposób ścianę nośną budynku. Jego szkielet jest następnie pokrywany płytami gipsowo-kartonowymi, które będą pełnić funkcję ścian wewnętrznych. Na nie nakłada się najpierw folię paraizolacyjną, dalej materiał izolacyjny (np. wełnę mineralną lub piankę poliuretanową), płytę pilśniową, folię wiatroizolacyjną, wełnę fasadową, a na końcu nakłada się tynk mineralny.

Grubość ścian działowych stanowi połowę grubości ścian konstrukcyjnych budynku. Składają się na nie dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych, pomiędzy którymi umieszcza się materiał służący do izolacji akustycznej. Czasami dodatkowe pokrycie od strony wewnętrznej stanowi płyta pilśniowa, jako warstwa wzmacniająca. Więcej faktów na ten temat przeczytasz na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe.

Jakie zalety i wady ma budownictwo szkieletowe?

Po pierwsze, budowa domu w technologii szkieletowej odbywa się dużo szybciej niż tradycyjnego budynku murowanego, gdyż jest ona bardziej niezależna od warunków pogodowych.

Po drugie, koszty takiej inwestycji są od 15% do  nawet 40% mniejsze, niż budżet potrzebny na tradycyjną budowę. Względy finansowe przemawiają również na korzyść właścicieli budynków szkieletowych, jeśli chodzi o ich eksploatację i utrzymanie.

Jeszcze innym atutem budownictwa szkieletowego, według jego zwolenników, są ekologiczne walory drewna, które w powiązaniu z odpowiednimi materiałami gwarantują dobre warunki termoizolacyjne w ciągu całego roku, wpływając jednocześnie na komfort użytkowania domu.

Ewentualne wady technologii szkieletowej wynikają z niewystarczającej jeszcze wiedzy i doświadczenia wykonawców, działających na polskim rynku budowlanym, jak i braku dostatecznej ich liczby. Ponadto tego typu budownictwo postrzegane jest ciągle jako nietrwałe, czy podatne na pożar. Tymczasem dom szkieletowy, wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, może być tak samo wytrzymały jak murowany.