Profilaktyczne badania serca

doktor ekg - doktoreg (17) .jpg

Według badań coraz więcej osób ma problem z układem sercowo-naczyniowym. Na zawał serca umierają nie tylko starsi ludzie. Coraz częściej młode osoby mają problem z sercem i dlatego zalecane są profilaktyczne badania, które pozwolą zapobiec zawałowi.

Jak badać swoje serce?

Jeżeli chcemy zbadać serce, to oczywiście najlepiej udać się do kardiologa, który powie nam jakie badania powinniśmy wykonać. Na początku najczęściej wykonuje się EKG serca, które trwa zaledwie kilka minut. Takie badanie przeprowadza się w pozycji leżącej.

Najbardziej skutecznym badaniem jest holter do domu, który sprawdza jak działa nasze serce w różnych sytuacjach. To specjalne urządzenie zazwyczaj nosi się przez dobę. Jeśli lekarz zadecyduje inaczej, to czas noszenia może być dłuższy. Po zdjęciu holtera do domu możemy liczyć na wyniki, które dokładnie powiedzą nam jaki jest stan naszego serca.

Skierowanie na holter i co dalej?

Jeżeli dostaliśmy skierowanie na Holter do domu, to najpierw holter zostanie nam założony w gabinecie lekarskim przez specjalistę. W trakcie wizyty dostaniemy też specjalny dzienniczek, w którym będziemy zapisywać wszystkie nietypowe sytuacje występujące podczas badania. Do takich sytuacji zaliczamy ból serca, arytmię bądź trening siłowy.

W trakcie noszenia holtera do domu możemy wykonywać wszystkie codzienne czynności. W momencie kąpieli powinniśmy jednak pamiętać o tym, żeby holter wyłączyć. Nie korzystajmy też z poduszek i koców elektrycznych. O tym wszystkim poinformuje nas lekarz podczas wizyty.

Jak zadbać o serce?

Jeżeli holter do domu wygenerował niepokojące wyniki, to z całą pewnością powinniśmy skonsultować je z kardiologiem. Zapewne zostaną nam przepisane leki, które będziemy musieli zażywać każdego dnia. Czasami będziemy musieli przetestować kilka leków zanim znajdziemy odpowiednie dla siebie. W końcu każdy z nas jest inny i żaden lek nie działa tak samo na wszystkich.

W dbaniu o układ sercowo-naczyniowy pomagają nam preparaty wzmacniające serce, które można kupić bez recepty. Warto też pomyśleć o regularnej aktywności fizycznej oraz zmienić swoją dietę na bardziej zbilansowaną. Nie zapominajmy o regularnych wizytach u specjalisty, który może dokładnie zbadać nasze serce.