Biegasz? Zastąp zwykłe skarpety biegowymi

Bardzo często, zwłaszcza wśród początkujących biegaczy, panuje przekonanie, że aby chronić stopy i zapewnić sobie komfort biegania, wystarczy zakup profesjonalnych butów. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepsze sportowe obuwie w połączeniu ze zwykłymi skarpetami, przy długotrwałym treningu, lub wysokich temperaturach, to recepta na odciski i odparzenia stóp. Jeśli zależy Ci więc na komforcie podczas biegania, warto pójść śladami profesjonalnych biegaczy i zakupić skarpety biegowe.

Dlaczego skarpety biegowe są tak ważne?

Zwykłe skarpety, nawet wykonane z dobrej bawełny, nie zabezpieczą odpowiednio stóp podczas treningów. Nie są one bowiem odpowiednio dostosowane do tego rodzaju ruchu. Biegając stopy z dużo większą intensywnością ocierają o wnętrze buta. Takie mikro-ruchy, zwłaszcza w połączeniu ze spoconymi stopami, mogą doprowadzić do otarć, które skutecznie przeszkadzają w dalszym treningu. Profesjonalne skarpety biegowe, nie dość, że lepiej dopasowują się do stopy, zabezpieczając ją przed otarciami i odgnieceniami, są wykonane ze specjalnych materiałów, które pozwalają stopom oddychać nawet podczas wysokich temperatur.

Jakie skarpety biegowe wybrać?

  • na upały- podczas letnich treningów, najlepiej sprawdzą się lekkie i cienkie skarpety wykonane metodą „luźnych splotów”. Dzięki specjalnym materiałom bardzo szybko odprowadzają nadmiar potu ze skóry stopy, dzięki czemu zapobiegają przegrzaniu się. Ich właściwością jest również bardzo szybkie wysychanie. Jedynym mankamentem tego typu modeli, jest fakt, że szybciej się zużywają.
  • dla stóp z problemami- modele skarpet dostosowane do takiego rodzaju stóp, mają właściwości stabilizujące lub amortyzujące. Amortyzacja polega na umieszczeniu większej ilości dzianiny, abo na całej powierzchni, albo w wybranych miejscach- ma pięcie, czy palcach. Dzięki temu, podczas miarowych uderzeń o podłoże, stopa jest dodatkowo zabezpieczona, zwłaszcza w butach biegowych, które poprzez to, że są lekkie, mają delikatniejszą podeszwę. Skarpety o właściwościach stabilizujących, wyposażone są w specjalne ściągacze w okolicy grzbietowej i przy pięcie, dzięki czemu materiał nie przesuwa się na skórze, tworząc coś na kształt bandażu elastycznego.
  • na długie treningi i starty w wyścigach – są to skarpety z najwyższej półki, wykorzystujące najnowsze technologie i innowacyjne projekty, aby zapewnić stopom najlepszą, możliwą ochronę podczas dużego wysiłku,

Zalety skarpet biegowych, to nie tylko komfort użytkowania, ale i estetyczne wykonanie oraz szeroka paleta barw, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.