Czy spalacze tłuszczu są skuteczne?

Spalacze tłuszczu to preparaty, dzięki którym odchudzanie staje się o wiele przyjemniejsze. Jak one działają?

Spalacze tłuszczu – co to za preparaty i jak one działają?

Spalacze tłuszczu (ang. fat burner) to popularne preparaty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej o wielopłaszczyznowym działaniu. Odchudzanie z tymi suplementami to czysta przyjemność, ponieważ nie tylko pomagają pozbyć się niechcianego tłuszczyku, ale i zwiększają wydolność organizmu podczas treningów. Można je kupić w aptekach lub w sklepach z odżywkami dla sportowców.

Rynek farmaceutyczny i sportowy określa spalacze tłuszczów mianem preparatów termogenicznych. To dlatego, że dzięki ich stosowaniu zwiększa się ilość wytwarzanego ciepła w organizmie. Działanie tych suplementów wiąże się z pobudzeniem wydzielania większej ilości katecholamin (hormonów nadnerczy, które regulują krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych), zahamowaniem ich rozpadu oraz zwiększenie aktywności białek. W ten sposób ludzki organizm jest przygotowywany do wzmożonego wysiłku fizycznego, a proces gromadzenia się tkanki tłuszczowej zostaje zahamowany. Takim działaniem może „pochwalić się” kilka popularnych suplementów na odchudzanie.

L-karnityna, kapsaicyna i inne preparaty o działaniu termogennym

Spalacze tłuszczu, takie jak L-karnitynę czy kapsaicynę, może stosować każdy dorosły pod warunkiem, że zażywa je z umiarem i kupuje jedynie sprawdzone suplementy od zaufanych sprzedawców. Daje to pewność, że w ręce osoby otyłej nie wpadnie nic, co mogłoby wyrządzić jej krzywdę i nasilić problemy zdrowotne.

Na rynku jest szereg produktów spalających tkankę tłuszczową. Jednym z nich jest L-karnityna, która zwiększa wydolność organizmu podczas treningów i wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej. Dostępna w postaci proszku lub wygodnych do połykania kapsułek, jest coraz bardziej popularnym suplementem na odchudzanie. Duże ilości L-karnityny zawierają też produkty pochodzenia zwierzęcego, np. wołowina.

Nie mniej popularna jest kapsaicyna – związek pozyskiwany z pieprzu kajeńskiego. Połączona z miodem i witaminą C, w warunkach domowych tworzy skuteczny preparat odchudzający. Dla osób ceniących wygodę jest dostępna w składzie wielu suplementów, które pomagają w redukcji oraz w utrzymaniu wagi. Można ją znaleźć także w pożywieniu, np. w papryczkach chili.

Działanie termogenne wykazują katechiny pozyskane z herbaty (głównie zielonej) oraz związek o nazwie synefryna, który jest ekstraktem z gorzkiej pomarańczy. Obie substancje można znaleźć w kapsułkach poprawiających metabolizm.